
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | IDC |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 2 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 8 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Housing Color | Natural, White |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Mating Retention | Without |
Stock: 510
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10589
Ext.Price$0.10589
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10589 | $0.10589 |
| 10 | $0.09528 | $0.95280 |
| 50 | $0.08573 | $4.28650 |
| 100 | $0.07758 | $7.75800 |
| 500 | $0.07021 | $35.10500 |
| 1000 | $0.06354 | $63.54000 |
| 3000 | $0.05911 | $177.33000 |
| 5000 | $0.05498 | $274.90000 |
